Pedi̇yatri̇k Rehabi̇li̇tasyon

Ücretsiz Değerlendirme seansı İletişim

Pedi̇yatri̇k Rehabi̇li̇tasyon

Pediyatrik rehabilitasyon yenidoğan döneminden başlayarak erişkin döneme veya hastalığın düzeyine göre ömür boyu da sürebilecek olan fizik tedavi ve rehabilitasyonun tümünü oluşturur.

Pediyatrik rehabilitasyon hastanın tanısının konulması sonrasında hemen başlanması gereken bir süreçtir.

Pediyatrik rehabilitasyonda amaç özürlülüğü azaltmak, bağımsızlığı arttırmak ve motor bozukluğu olan çocuğun toplum yaşamına tam katılımını sağlamak, Komplikasyonları önlemek, deformiteleri azaltmak, aileyi eğitmek, fonksiyonu arttırmak olarak başlıklarda toplanabilir.

Çocukta özürlülük kısıtlılık; çocuğun oyun veya okul aktivitesi kısıtlanmışsa, kendine bakım, hareket, iletişim, görme,işitme,öğrenme fonksiyonları bozulmuşsa, özel eğitime,tıbbi rehabilitasyona,tıbbi bakım,cihaz veya desteğe ihtiyaç duyuyorsa fizik tedavi ve rehabilitasyon gereksinimi ortaya çıkar ve fizik tedavi süreci başlanmalıdır.


Erken tedavinin en önemli yararı gelişimsel problemlerin farkedilerek, aileye ne gibi problemlerle karşılaşacağının önceden söylenmesi ve bu sorunlarla nasıl başa çıkabileceklerinin anlatılması olanağını sağlamasıdır.

Böylelikle ileride oluşabilecek nörolojik bozukluklar da aile için başedilmesi açısından daha kolay olacaktır.
Pediyatrik rehabilitasyonda egzersiz, manipülasyon, pozisyonlama ve çeşitli cihazların kullanımı çocukların tedavisinde temel unsurdur.

Çocuğun kaslarını kontrol etmeyi ve denge kurmayı, anne ve babalara ise çocuklarının mümkün bağımsız olabilmesinin yollarını öğretir. Fizyoterapi terapistle birlikte yapılan ve aileye de evde sürdürmeleri için öğretilen egzersizlerden oluşur. Egzersiz programı tamamiyle çocuğun becerilerini arttırmaya ve amaca yönelik olmalıdır.

Ayrıca eklemlerdeki hareketleri korumak, kalıcı deformiteleri önlemek ve zayıf kasları da güçlendirmek gerekir.