İnme Nedir? İnme Belirtileri Nelerdir?

İnme, serebral damarların oklüzyonu(kapanma daralma) veya rüptüründen(yırtılma) kaynaklanan motor kontrol kaybı,his bozukluğu,denge bozukluğu,konuşma ve kognitif fonksiyon kayıplarından , komaya kadar gidebilen klinik tablolarla karakterize bir hastalıktır.kalp hastalıkları ve kanserden sonra en sık görülen 3. Ölüm nedenlerindendir ve bu sebeple tedavisi gecikmeden ve aksatılmadan yapılmalıdır.

RİSK FAKTÖRLERİ: 55 yaş üzeri kişilerin, gençlere kıyasla inme olasılığı daha yüksektir. Erkeklerde inme riski de kadınlara oranla daha yüksek seyretmesine rağmen kadınlarda inmeden dolayı ölüm oranları erkeklerden fazladır. Östrojen içeren doğum kontrol haplarının veya hormon tedavilerinin kullanılması felç riskini artırır.

Yaşam tarzı risk faktörleriFazla kilolu ya da obez olmakFiziksel hareketsizlikUyuşturucu kullanımıTıbbi Risk FaktörleriYüksek tansiyonSigara içimi ya da pasif içicilikYüksek kolestrolDiyabetObstrüktif uyku apnesiKalp yetmezliği, kalp kusurları, kalp enfeksiyonu veya atriyal fibrilasyon gibi kardiyovasküler hastalıkKişisel veya ailevi inme, kalp kriziveya geçici iskemik atak öyküsüKovid-19 enfeksiyonu
TEDAVİ:
İnme erken tanı ve fizik tedavi ile büyük ölçüde iyileşebilen bir hastalıktır.İnme rehabilitasyonunda yıllar içinde uygulamalar farklılık gösterse de temelde 3 yaklaşım yer almaktadır. Bunlar, geleneksel tedavi, nörofizyolojik yaklaşımlar ve fonksiyonel eğitimdir. Ayrıca spastisite, kontraktür, kas dengesizliği gibi rehabilitasyonu doğrudan etkileyen durumlarda soğuk, sıcak modaliteler, biofeedback ve elektrik stimülasyonlarından da yararlanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir